Praca dla studentów – 5 idealnych opcji
Wakacje – okres, którego wyczekują wszyscy, a w szczególności uczniowie. Jest to dla nich przyjemny czas upragnionej wolności lub możliwość odespania nocy spędzonych na zakuwaniu do sprawdzianów. Niektórzy jednak postanawiają wziąć na siebie zobowiązania, które nie były do tej pory w zasięgu ich możliwości.
Paradoksalnie nie można wyobrazić sobie lepszego momentu na podjęcie pracy niż wakacje – niemal nieograniczona ilość czasu wolnego, jak również możliwość skupienia się na własnym rozwoju i dorobieniu kilku złotych.
Jakie drzwi otwierają się w przed uczniami i studentami? Oto pięć sezonowych prac, które będziesz w stanie wykonać bez wcześniejszego przygotowania czy doświadczenia.
1. Sprzedawca owoców sezonowych
Truskawki, maliny, czereśnie – większość z nas uwielbia te owoce, których naturalna świeżość utrzymuje się tylko przez dwa miesiące w roku. No i co by tu nie mówić, nie są one przykładem tanich produktów. Możesz jednak nabyć je za nieco mniejsze pieniądze niż zazwyczaj, i do tego zarobić własne!
Sprzedawca owoców to zawód wymagający kontaktu z ludźmi. Nie potrzebujesz natomiast ani doświadczenia, ani wiedzy. Musisz być za to przygotowany na stanie przez wiele godzin nawet w samo lipcowe popołudnie, i to bez mrugnięcia okiem!
Jak myślisz, jesteś na to gotowy?
2. Pomoc kuchenna
Coraz mniej osób uczy swoje dzieci wykonywania prostych prac domowych, takich jak zmywanie naczyń czy obieranie ziemniaków – a to błąd! Nie dość, że te zajęcia prawdopodobnie będą przez nie praktykowane w dorosłym życiu, to można jeszcze na nich zarobić.
Uczniom i studentom nie raz oferowana jest praca w kuchni. Jeżeli nie masz nic przeciwko drugoplanowym pracom jak te wymienione powyżej, zastanów się, czy nie jest to profesja właśnie dla Ciebie!
Przy takiej okazji możesz spotkać się z dodatkowym bonusem w postaci wyżywienia na miejscu.
3. Operator kasy fiskalnej
Ile razy odwiedzasz sklep w ciągu tygodnia? A miesiąca? Czasami nie da się policzyć. Jeżeli nie masz nic przeciwko spędzaniu tam czasu, ta propozycja jest dla Ciebie.
Operowanie kasą fiskalną może i nie jest szczytem marzeń i rozwoju, ale można za to poznać klientów i personel od podszewki.
Żeby przez osiem godzin siedzenia za ladą nie zdrętwiały Ci plecy, możesz „rozerwać się” układaniem towaru czy sprzątaniem powierzchni płaskich.
4. Konsultant do spraw klienta
Brzmi poważnie, prawda? I tak też jest, bo na tym stanowisku musisz zadbać o pozytywny wizerunek firmy, którą będziesz reprezentować przed klientem.
Aby dobrze to zrobić, wystarczy jak najlepiej poznać swoich pracodawców oraz nie zapominać o ciągłym uśmiechu. Pamiętaj, że Twój nastrój jest do wykrycia nawet przez telefon!
Do Twoich obowiązków może należeć odpowiadanie na pytania, doradzanie czy proponowanie dodatkowych usług i ofert.
Jeżeli firma poszukuje do tej pracy tylko studentów, będziesz mógł pobierać szkolenia w młodym gronie, co sprawi, że poczujesz się swobodnie.
5. Pakowacz towarów
Być może ta praca od razu skojarzy Ci się z ośmiogodzinnym ślęczeniem nad kartonami i ostrym bólem pleców. Ale wcale nie musi tak być!
Jeśli trafisz na naprawdę exstra ofertę, możesz stać się tymczasowym pracownikiem firmy zagranicznej, na przykład w Holandii. Do Twoich bonusów mogą należeć wtedy stawki w bardziej opłacalnej walucie, pomoc w transporcie i zakwaterowaniu, no i oczywiście okazja do zwiedzenia kawałka świata.
A co przed podjęciem pracy?
Na koniec kilka spraw, które okazują się dosyć istotne, gdy studenci aplikują o posadę.
Po pierwsze, książeczka zdrowia. Chodzi o tak zwane badania sanitarno-epidemiologiczne, czyli testy na to, czy w Twoim ciele nie ma bakterii. Przydają się między innymi w miejscach, w których masz kontakt z jedzeniem, na przykład restauracja, McDonald czy warzywniak. Wyrobienie takiej książeczki zleca pracodawca. Trwa to około dwa tygodnie.
Po studentach często oczekuje się znajomości języków obcych w stopniu komunikatywnym. Oczywiście najczęściej chodzi o język angielski, który jest przewidziany w programie niemal każdej szkoły wyższej w Polsce. Posługiwanie się obcą mową nie jest koniecznym wymogiem, jednak na pewno ułatwi on znalezienie pracy.
Podobnie jest z posiadaniem własnego samochodu, na co jednak często mają wpływ niepełnosprawność, sytuacja finansowa czy wiek. A jeśli już o nim mowa, bądź uważny przy czytaniu ogłoszeń. Niektórzy pracodawcy szukają tylko takich osób, które ukończyły już 18 lat. Jeżeli jesteś licealistą, nie zawsze możesz należeć do tej kategorii. Ale bez obaw – z każdym rokiem na rynku pojawia się coraz więcej branż i ofert dla młodych osób, więc jeśli dobrze poszukasz, na pewno znajdziesz coś dla siebie
1 thoughts on “Praca dla studentów – 5 idealnych opcji”
Comments are closed.
Nie polecam pomocy kuchennej, zazwyczaj najcięższa praca w całej listy