10 zasad rysowania dla początkujących

10 zasad rysowania dla początkujących

Rysowanie jest jedną z trudniejszych umiejętności, jednak jeśli już się go nauczymy, dostarczy wiele radości. Piękne pejzaże i portrety urzekają, gdy się je ogląda, dlatego tak wielu marzy o posiadaniu talentu i techniki do rysowania. Na całe szczęście wybitny talent nie jest do tego potrzebny, wystarczy dobrze uzbroić się w cierpliwość. Systematyczna nauka może przynieść takie same efekty, co posiadanie talentu. Wystarczy tylko stosować się do odpowiednich zasad, tak aby nie zniechęcić się zbyt wcześnie. Jeśli każdego dnia poświęcimy wybraną ilość czasu na ćwiczenia, możemy być pewni, że bardzo szybko zobaczymy efekty.

1. Na początek podstawy

Gdy oglądamy piękne rysunki, najbardziej fascynują nas te najtrudniejsze i najbardziej rzeczywiste. To właśnie takie rysunki sprawiają, że chwytamy za ołówek lub pisak i też chcemy tworzyć. Niemniej tworzenie takich rysunków nie jest dla początkujących, ponieważ wymagają one odpowiedniej techniki i praktyki. Próba rozpoczęcia rysunku od tak trudnych rzeczy może poskutkować szybkim zniechęceniem się.

2. Oglądaj tutoriale

W Internecie można znaleźć wiele mini poradników lub tutoriali, które w prosty i szybki sposób przekazują wiedzę o rysowaniu. Jest to jednak tylko jeden z elementów nauki, ponieważ od samego słuchania nie uda się niczego nauczyć. Tutoriale powinny także być dodatkiem do kursów lub szkoleń, które są bardziej skuteczne, ponieważ mamy na nich bezpośredni kontakt z prowadzącym. Dzięki bezpośredniej wymianie myśli, szybciej zauważysz postępy.

3. Poświęcenie i zaangażowanie

Żeby nauczyć się profesjonalnie rysować trzeba poświęcić na tę umiejętność bardzo dużo czasu i energii. Nie uda się tego zrobić w kilka dni, jest to niemożliwe. Podobnie jak z nauką języka obcego, trzeba poświęcić na tę czynność wystarczającą ilość czasu. Każda osoba indywidualnie potrzebuje go albo więcej, albo mniej. Każdy etap nauki wymaga czasu i zaangażowania, i nie da się żadnego pominąć.

4. Ucz się na błędach

Przed rozpoczęciem nauki, bardzo ważne jest, aby postawić sobie realne oczekiwania. Unikniemy wtedy tak zwanego słomianego zapału, który bardzo szybko dopada tych, którzy mają zbyt wygórowane oczekiwania wobec siebie. Pomaga w tym nauka na błędach, które jednych motywują do poprawy, a innych zniechęcają. Umiejętność nauki na własnych błędach jest bardzo pomocna.

5. Autokorekta własnych błędów

Popełnianie tych samych błędów sprawia, że utrwalamy sobie nieprawidłową technikę. Z biegiem czasu może być to coraz trudniejsze do wyeliminowania. Dlatego warto robić od czasu do czasu autokorektę własnych postępów. Zwracając uwagę na to jak wyglądają prace, co jest w nich dobre, a co warto poprawić, wpłyniemy na dalsze kształcenie umiejętności. O opinię warto również zapytać kogoś z zewnątrz, kto zna się na rysunku.

6. Rozpocznij rozsądnie

Przy rozpoczęciu przygody z rysowaniem nie warto od razu inwestować w super drogi sprzęt. Wiąże się to z brakiem umiejętności posługiwania się nim. Najpierw lepiej zdobyć technikę i umiejętności, a dopiero później kupować drogi sprzęt. Najprawdopodobniej wszystkie te rzeczy nie będą także

przydatne przy początkowych krokach. Zainwestuj więc w jakiś dobry kurs lub szkolenie, a tam na pewno dowiesz się jaki sprzęt wystarczy na początek.

7. Wypróbuj różne techniki

Nawet jeśli bardzo podobają ci się pastele, ale sam masz łatwość w rysowaniu ołówkiem, nie zrażaj się tym. Próbuj różnych technik, które oferuje rysowanie. Bardzo często zdarza się tak, że jeśli nawet idziemy na kurs z jakimś pomysłem na siebie, to w jego trakcie zupełnie zmieniamy plan. Dzieje się tak dlatego, że na początku swojej przygody nie wiemy jeszcze, co najbardziej będzie nam odpowiadało i w trakcie nauki znajdujemy swoją ulubioną technikę.

8. Inspiruj się innymi

Jednym z najlepszych elementów nauki jest podpatrywanie warsztatu innych twórców. Warto od czasu do czasu wybrać się na wernisaż lub wystawę do galerii sztuki lub odwiedzić muzeum ze starymi dziełami. Z obserwacji dzieł innych twórców możesz wyciągnąć wiele inspiracji dla siebie. Nie bój się, że podpatrywanie zmieni twój własny styl, on nadal pozostanie indywidualny.

9. Bądź zawsze przygotowany

Warto mieć przy sobie mały szkicownik, który pozwoli na szybkie narysowanie czegoś, co akurat zwróciło twoją uwagę. Nawet jeśli wolisz na co dzień rysować na dużym formacie, praca ze szkicownikiem może ci bardzo pomóc. Codzienność może być bardzo inspirująca i nawet nie spodziewasz się, jak wiele rzeczy dookoła możesz chcieć uwiecznić na rysunku. Takie spontaniczne rysowanie z pewnością pozwoli ci na podszkolenie warsztatu.

10. Zadbaj o narzędzia

O tym, że nie warto nadmiernie inwestować w sprzęt na początek, już wspominaliśmy. Warto jednak zasięgnąć opinii na temat przyborów, którymi rozpoczyna się naukę rysunku. Powinny to być narzędzie najbardziej zbliżające cię do tego, czego chcesz się nauczyć. Naucz się także odpowiednio je przechowywać, aby zachować ich dobrą kondycję. Dzięki temu bez problemu posłużą ci długi czas.